Create Your First Project
Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started
Apipedagogika & Apiterapija za otroke
Vrsta literarnega dela
Strokovni priročnik
Datum
November 2023
Projektni partnerji
Prevod priročnika v hrvaški jezik je omogočilo Hrvaško apiterapevtsko društvo pod vodstvom predsednice Gordane Hegić.
Partner za trženje priročnika na Hrvaškem in v Srbiji je Hrvaško apiterapevtsko društvo.
Vodilni partner: Zavod za razvoj empatije in kreativnosti Eneja.
Recenzent:
Nina Ilič je k svojim kompetencam dodala kompetence Apiterapevta I, ko je v usposabljanju 2. generacije v šolskem letu 2015/2016 uspešno zagovarjala po 12 testih in referatu zaključno nalogo pred komisijo Sekcije apiterapevtov Slovenije pri Čebelarski zvezi društev Maribor, po programu usposabljanja Čebelarske zveze Slovenije.
Med prvimi je uspešno prejela v letu 2021 tudi Nacionalno poklicno kvalifikacijo APITERAPEVT/APITERAPEVTKA Republike Slovenije.
Veseli me, da je svoja znanja izkoristila za področje apiterapije za otroke in se lotila obsežne nove tematike, ki jo ponuja v priročniku.
Priročnik sem pregledal v celoti, osredotočil pa sem se predvsem na apiterapevtski vidik, ki je še posebej pomemben za preventivo, terapijo, kurativo in rehabilitacijo za vse starostne skupine.
Seveda je potrebno začeti že pri otroku in ravno za otroke v literaturi ni veliko obdelanega, za to je to področje zelo koristno tako za pedagoge, starše in vse tiste, ki se profesionalno ali tudi drugače posvečajo skrbi pri razvoju otrok.
Priročnik bo koristil otroškim vrtcem, osnovnim šolam in čebelarjem, ki se ukvarjajo z apiturizmom ter seveda tudi apiterapevtom, ker obsega veliko področij in vidikov, ki jih v usposabljanju apiterapevtov, posebej z vidika pedagogike ne obravnavamo.
Vem, da je bilo v ta priročnik vloženo veliko truda zato želim avtorici uspešno pot pri razvoju te tematike.
Vlado Pušnik, oec.,
Predsednik Sekcije apiterapevtov Slovenije pri Čebelarski zvezi društev Štajerske, Maribor, Slovenija
Recenzent:
Uvajanje otrok v fascinanten svet čebel in njihovih izdelkov je poučno in zabavno. Za apipedagogiko je značilen poseben pristop, ki v osnovi vključuje razvoj empatije in ustvarjalnosti pri otrocih in mladostnikih. Ta vodnik raziskuje ustvarjalne načine, kako otroke poučiti o čebelah, medu, čebeljem vosku in drugih čebeljih izdelkih. Odkrijte čarobni svet čebel in njihovih čudovitih izdelkov skozi zanimive dejavnosti, primerne za otroke. Od degustacij medu in čebelarskih simulacij do izdelave izdelkov za nego na osnovi čebel in zdravljenja med tečaji ter raziskovanja čebelarske literature, ta vodnik ponuja kreativne načine za izobraževanje in navdihovanje mladih umov.
Odklenite čarobnost učenja, ki ga navdihujejo čebele, tako zase kot tudi vzgojitelje in vzgojitelje. Ta priročnik ponuja fascinantno potovanje v svet čebel in njihovih proizvodov, nadebudne učitelje pa opremi z inovativnimi in vznemirljivimi orodji, s katerimi pritegnejo otroke. Raziščite praktične dejavnosti, privlačne lekcije in navdihujoče zgodbe, ki bodo pomagale zgodnjim vzgojiteljem pri otrocih in mladih učencih spodbujati globoko spoštovanje do narave, znanosti in trajnosti.
Priročnik avtorice Nine Ilič nam bo pomagal vzbuditi ljubezen do narave, znanosti in trajnosti, od interaktivnih dejavnosti in praktičnih projektov do knjig zgodb in umetnosti na temo čebel.
Potopite se v panj znanja in brenčite od navdušenja, ko naslednji generaciji omogočite, da bo cenila pomen čebel v našem svetu. Pridružite se tej bzzz - koristni avanturi za vzgojo in izobraževanje čebeljih ambasadorjev prihodnosti!
dr sc med. Zorica Plavšić, pulmologinja, alergologinja, apiterapevtka
Predsednik
Prvo mednarodno združenje zdravstvenih delavcev apiterapevtov - ApiMed Srbija
Prvo mednarodno medicinsko društvo za apiterapijo Srbija
Recenzent:
Priročnik Nine Ilič, v katerem se bralca na strokoven, korekten in zanimiv način seznani z zelo kompleksno problematiko uvajanja otrok (od vrtca, šole in starejših) v čudoviti svet čebel. Avtorica svoje bogate izkušnje, znanje in ljubezen posreduje bralcu z neverjetno lahkoto in ga seznani z vsemi potrebnimi dejstvi, povezanimi z osnovami apiterapije in apipedagogike, zdrave prehrane, izbora čebeljih pridelkov, medene masaže in raznih drugih dejavnosti; predstavlja izkušnje povezane z izkustvenim učenjem in učenjem s čebelami, namenjene otrokom različnih starosti. Poleg naštetega avtorica resno in odgovorno, potrpežljivo in skrajno jasno posreduje bralcu pomembne nasvete, povezane z odgovornostjo ob obisku otrok v čebelnjakih, razdelane do najmanjše podrobnosti. Ker se zaveda, da so otroci in njihovo zdravje največje bogastvo staršev, jasno začrta vse korake in opredeli odgovornost vseh subjektov, ki sodelujejo pri delu z najmlajšimi, ki je bilo do sedaj premalo poznano in poskrbljeno. Osnovno vprašanje, ki si ga mora zastaviti vsak, ki želi odgovorno in korektno opravljati ta zelo plemenit in specifičen poklic, je: Kdo je odgovoren, če gre kdaj kaj narobe? Ali imam pravico, da iz nevednosti, najboljšega namena, samopromocije, dobička ali katerega koli drugega motiva ogrožam obiskovalce svojega čebelnjaka, predvsem najmlajše? So moje kompetence za delo z otroki zadostne, ker sem tudi sam starš/dedek, ali potrebujem še več znanja, strokovnosti in odgovornosti? Ali lahko nudim prvo pomoč, če je potrebno, in ali imam vse, kar potrebujem za to?
Ta priročnik pove tako veliko na jasen in zanimiv način. Srčno upam, da jo bodo imeli v domači knjižnici vsi, ki želijo vestno in strokovno delati z otroki in mladino. Priročnik je namenjen širšemu krogu bralcev, staršem, ki se želijo seznaniti z osnovami pravilne prehrane za razvoj svojih otrok, pa tudi z osnovami apiterapije. Namenjena je učiteljem, profesorjem in vzgojiteljem, ki želijo otrokom čudoviti svet čebel predstaviti v novi in zanimivi dimenziji. Vsekakor je namenjen apiterapevtom in čebelarjem, ki se morajo še veliko naučiti, da se bodo lahko odgovorno in strokovno spopadali z izzivi, ki si jih pogosto postavljajo s tem, ko v svoje čebelnjake pripeljejo otroke, katerim želijo pokazati lepoto tega plemenitega poklica in jim predstavljajo čebelje pridelke. Vedno se potrebno zavedati dejstva, da je čebela edina strupena žival, ki živi s človekom, in z ljubeznijo, ki jo imamo do teh malih bitij, je tudi velika odgovornost, ko želimo nekoga gostiti v našem čebelnjaku.
Srčno upam, da bo priročnik spodbudil ne le bistvene spremembe v družbi in lokalni skupnosti, ampak tudi v delovanju državnih institucij, ki bi se morale zgledovati po slovenskih kolegih in podpirati razvoj apipedagogike, apiterapije, apikulture in čebelarstva na način, da se ustvari modele finančne podpore za strokovno usposabljanje vzgojiteljev, učiteljev in pedagogov, ki bi ob podpori lokalnih apiterapevtov in čebelarjev sodelovali pri izvajanju apipedagoške dejavnosti v skupnosti. Inovativnemu konceptu imamo možnost slediti na Hrvaškem in v vseh državah regije prav po zaslugi avtorice, ki je imela razumevanje za zanimanje, ki ga je vzbudila za svoje delo, in omogočila, da je priročnik poleg slovenskega jezika na voljo tudi v hrvaškem in angleškem jeziku, za kar sem jim še posebej hvaležna. Priročnik, ki ga imamo pred seboj, postavlja jasne smernice in daje praktične napotke, kako praktično uresničevati celo vrsto družbeno koristnih dejavnosti.
Avtorica s svojimi praktičnimi izkušnjami odpira vrata v čudoviti svet novih znanj, povezanih z otroki in čebelami, apiterapijo, demokracijo in otrokovimi pravicami ter povsem inovativnim konceptom apipedagogike, ki se je razvila prav po zaslugi gospe Nine Ilič, certificirane apiterapevtke, ki je, upam si reči, začela api (r)evolucijo pri delu z otroki. Z ljubeznijo in posebno pozornostjo priročnik priporočam vsem, ki želite dobro našim otrokom, družbi in skupnosti. Le z veliko trdega dela in ljubezni lahko nova generacija zgradi lepši in boljši svet, h kateremu stremimo vsi, saj je pri tem potrebno začeti pri najmlajših.
Mark Winston, kanadski biolog, v svoji knjigi Bee Time: Lessons from the Hive deli svoje tridesetletne izkušnje s preučevanjem čebel: Prizadevamo si za altruizem, delovno etiko, fleksibilnost, timsko delo in komunikacijo, ki so vrhunci življenja v čebelji skupnosti, ampak pogosto nam ne uspe doseči tisto, kar čebele počnejo z lahkoto. Verjamem, da bo ta priročnik služil kot osnova za razvoj naših najmlajših v pametne, odgovorne in empatične člane družbe, v kakršni želimo živeti.
Prepričana sem, da bodo z uporabo znanja, predstavljenega v tem priročniku, imeli otroci s podeželja, predvsem pa na urbanih območij, lepo in brezskrbno otroštvo, povezano z naravo, rastlinami in živalmi, kjer se bodo počutili varne in srečne; zmožni sprejeti vse izzive, ki jih prednje postavlja življenje in biti temelj bolj humane in lepše družbe.
Gordana Hegić, predsednica Hrvaškega apiterapevtskega društva.