Zagotavljanje varnosti pri implementaciji Apipedagogike
Apipedagogika je inovativen pedagoški program, nova veja vzgoje in izobraževanja. Uživa zaščito blagovne znamke in polno avtorsko zaščito pristopa, dejavnosti in vsebinske utemeljenosti, bodisi v posameznih delih, bodisi kot celota.
Bistvena značilnost je zaščiten pedagoško-apiterapevtski pristop, tj. izvajanje apiterapije v sklopu pedagoškega dela na kateri koli lokaciji (apiterapevtski čebelnjak, zavod, društvo, itd.). Uporabljamo ga v vrtcu ali organiziranem varstvu ali šoli oziroma v sklopu vrtca/šole/organiziranega varstva; pristop, pri katerem čebelji pridelki vstopajo v pedagoški proces za doseganje kurikularnih ciljev v obliki strukturiranih ali nestrukturiranih didaktičnih elementov, ob sočasnih ciljih za krepitev odpornosti, uresničevanje pravic otrok na področju zdravega okolja, podporo težavam v razvoju, sam razvoj otrok. Pedagoško-apiterapevtski pristop se osredotoča na podporo otrokom razviti svoje potenciale.
Utemeljiteljica in avtorica Apipedagogike je Nina Ilič iz Slovenije, ki v priročniku Apipedagogika & apiterapija za otroke v vrtcu, šoli in šoli za starše podrobneje opredeli Apipedagogiko in njene posamezne elemente. V Apipedagogiki je združila svojo nežno ljubezen do otrok, navdušenja nad čebelami in predanostjo ustvarjanju z željo, da bi ljudje v družbi jutrišnjega dne solidarno sobivali drug z drugim in z naravo. Apipedagogika je strokovni program za vzgojo in izobraževanje za trajnostni razvoj in s tem nadgrajuje trajnostni razvoj mesta.
Apipedagogika ni le pedagogika, temveč način življenja, ki se osredotoča na trajnostno sobivanje z naravo. Zanjo je značilnih sedem principov, ki služijo 'življenju človekovih pravic in temeljnih svoboščin', in podprograme: API vrtec, API šola, Apipedagogika za razredno uro, Apiterapevtski tabor, Medena masaža za otroke, API senzorna pot, Pravila lepega vedenja v bližini čebel, Varnost in odgovornost ob čebelnjaku, API-delavnice po pedagoško-apiterapevtskem pristopu (vključno z aerosolno apiterapijo v vrtcu/šoli/organiziranem varstvu, čaranje s propolisom, idr.), API šola za starše.
Apipedagogiko sofinancira Mestna občina Ljubljana in podpira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
Mreža API vrtcev in šol APIS RETIS
Zagotavljanje varnosti otrok v uporabi in sodelovanju
Koristi za otroke
Načini sodelovanja
Človekove pravice in etika
Obseg varnosti in zaščite
Apipedagogika prinaša blagodejno podporo zdravju in imunosti otrok v vrtcu/šoli ter številne razvojne koristi: podpora pri razvoju koncentracije in vztrajanju v dejavnosti, razvoj domišljije, spodbujanje intelektualnega razvoja, spodbujanje motoričnega in duševnega razvoja, spodbujanje prosocialnega razvoja in empatije, podpora v razvoju govora, zagotavljanje čustvenih potreb, itd. Otroci se skozi Apipedagogiko počutijo prijetno, lažje premagujejo stisko ob uvajanju v vrtec, v dejavnostih se zabavajo, učenje doživljajo kot prijetno dejavnost in gradijo pozitivno samopodobo.
Apipedagogika vzgojiteljem in učiteljem prinaša karierni razvoj, zdravje na delovnem mestu in svežino novih dejavnosti. Pridobljena znanja jim koristijo tudi v zasebnem življenju.
Apipedagogika se izvaja izključno preko Mreže API vrtcev in šol APIS RETIS, kar velja za vse deležnike (fizične in pravne osebe) na trgu po celem svetu. Ob sodelovanju je obvezno navesti, da gre za Apipedagogiko ter dodati logotip APIS RETIS. Mreža APIS RETIS je odgovorna za izvajanje dejavnosti po Apipedagogiki na način, ki je za otroke varen in prispeva k dobremu ugledu vrtca/šole.
Za uporabo programa je obvezno pridobiti pisno soglasje avtorja in/ali licenco za uporabo programa Apipedagogike, v nasprotnem primeru gre za kršitev avtorskih pravic in zlorabo blagovne znamke.
Sodelovanje trenutno pozna potek v obliki uvedbe programa ali kot projekt. Vzgojitelji in učitelji po uspešno izvedenem letnem programu in oddaji poročila prejmejo potrdilo o sodelovanju, ki ga lahko uveljavljajo za napredovanje v naziv.
O oblikah in načinih sodelovanja odloča avtorica Apipedagogike Nina Ilič.
V primeru zlorabe blagovne znamke oziroma avtorskih pravic, nestrokovnega ogrožanja zdravja in dobrega počutja otrok ter ustvarjanju zmede na trgu je imetnik pravic zakonsko upravičen do povrnitve poslovne škode in odstranitve stanja, ki je nastalo s škodo, pa tudi do povračila zaradi protiustavnega posega v materialne, moralne in osebnostne pravice avtorja.
Mreža APIS RETIS spodbuja uresničevanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, zato zagovarja pravice otrok na eni strani in spoštovanje intelektualne lastnine na drugi strani.
Najbolj tipične pedagoško-apiterapevtske dejavnosti Apipedagogike v vrtcu/šoli/organiziranem varstvu, ki so se prvič pojavile šele v Apipedagogiki oz. z Apipedagogiko, in so posledično predmet zaščite, so: aerosolna apiterapija oz. vdihovanje čebeljega zraka iz panja ali s pomočjo aparata v sklopu vrtca/šole/organiziranega varstva, uporaba in izdelava apiterapevtskih pripravkov v pedagoških dejavnostih, ki uresničujejo pedagoške in apiterapevtske cilje po pedagoško-apiterapevtskem pristopu v rednem pedagoškem delu v vrtcu/šoli/organiziranem varstvu za podporo zdravju in razvoj otrok v vrtcu/šoli/organiziranem varstvu (degustacija medu in govorno predstavljanje koristi čebeljih pridelkov izvzeto), Apiterapevtski tabori v smislu šole v naravi za otroke v okviru vrtca/šole/organiziranega varstva (apiturizem, ki ne vključuje pedagogike izvzet) in za strokovni aktiv vrtca/šole, Api-senzorna pot, Medena masaža za otroke, API šola za starše, Pravila lepega vedenja v bližini čebel in druge, navedene v priročniku.
Vsakoletna izobraževanja in usposabljanja za strokovne delavce vzgoje in izobraževanja, čebelarje in apiterapevte omogočajo strokovno varno delo po apipedagoških programih.
Uporaba programa Apipedagogika
v spremenjeni obliki
Avtorsko delo se lahko reproducira ne le v telesni ali netelesni obliki, temveč tudi z ustvarjalnimi postopki (na primer prevajanje, aranžiranje, prirejanje, in podobno), tako da se odrazi v novem delu. Pri uporabi avtorskega dela v spremenjeni obliki gre v bistvu za predelavo avtorskega dela, torej za odvisno poustvaritev, pri kateri se prevzamejo bistvene poteze prvotnega dela. Predelava je stvaritev prevzemanja tujih stvaritev v lastno delo. V predelavi je zaznavno že obstoječe delo. Z izkoriščanjem novega dela se hkrati uporablja tudi originalno delo, zato ima avtor prvotnega dela tudi monopol nad izkoriščanjem na novo nastalega dela. ZASP z materialno avtorsko pravico predelave v 33. členu tako priznava monopol avtorja nad ustvarjalnimi posegi v njegovo delo.
~ Repas, M., Ovčak Kos, M., Zirnstein, E. (2023). Pravo intelektualne lastnine. Ljubljana : Uradni list RS.